Friday 27 November 2020

Adelaide Convention Centre

SAEMC is an annual collaborative event that brings together both the exploration and mining industries in South Australia.

Program

Overview

 

2020 Conference Sessions

 

8:30 am – Welcome and Opening Addresses
9.10 am – Session 1: Early Stage Exploration Projects — Chair Convenor, Dillon Brown
11.00 am – Session 2: Advanced Exploration Projects — Chair Convenor, Marc Twining
1.30 pm – Session 3: Feasibility Studies — Chair Convenor, Peter Rolley
3.30 pm – Session 4: Mines — Chair Convenor, Philip Heath

Information will be added as it becomes available. Presentation orders are subject to change.

 

2020 Program

 

 

SESSION SPEAKER POSITION COMPANY
Welcome Nicole Galloway Warland Chair – SAEMC Organising Committee Australian Institute of Geoscientists
Welcome To Country TBC    
Opening Address Hon Dan van Holst Pellekaan MP Minister for Energy and Mining Government of South Australia
SA Exploration & Mining Review Alexandra Blood Executive Director Department for Energy and Mining, Government of South Australia

Session 1 – Early Stage Exploration Projects

 

Chaired by:
Dillon Brown
Sponsored by: Australian Laboratory Services
   
  Rick Pobjoy Technical Director Tawel Exploration
  Tony Belperio Director Minotaur Exploration
  Ian Gregory Greenfield Exploration Manager Western Areas
  Thiago Oliveira Principal Geoscientist BHP
 Q&A All session speakers    
       
Morning Tea Sponsored by: Euro Exploration Services    
Session 2 – Exploration Projects Chaired by:
Marc Twinning
Sponsored by: OZ Minerals
   
  Chris Anderson Consultant Euro Exploration Services
  Peter Rolley Chief Geologist & Exploration Manager Hillgrove Resources
  Jim McKinnon-Mathews Principal Exploration Geoloist – Australia OZ Minerals
  Greg Hall CEO & Executive Director Alligator Energy
  Richard Lily NExUS Program Leader & Minerals Industry Embedded Research Fellow

NExUS – 

National Exploration Undercover School

 Q&A All session speakers    
       
Lunch Sponsored by: AMC Consultants    
Session 3 – Feasibility Studies Chaired by:
Peter Rolley
Sponsored by: BHP
   
  Geoff Johnson Managing Director SIMEC
  Aaron Brown Senior Geologist Marmota
  Leon Faulkner Managing Director EnviroCopper
  Anthony Gray Exploration Manager Alliance Resources
Poster Prize Presentation Chair Judging Panel:
Ian Warland
Sponsored by:AusIMM
   
 Q&A All session speakers    
       
Afternoon Tea Sponsored by: DRC Drilling    
Session 4 – Operations / Mines Chaired by:
Phil Heath
Sponsored by: Intertek Genalysis
   
  Cael Gniel Senior Geological Consultant, Mining Plus Barton Gold
  James Marsh Managing Director Andromeda Metals
  Andrew Mooney Project Director, Carrapateena OZ Minerals
  Kathy Ehrig Superintendent Geometallurgist – Olympic Dam Minerals Australia — Planning & Technical BHP
Q&A All session speakers    
Closing Drinks Sponsored by: NExUS – National Exploration Undercover School    

 

 

 

2020 Major sponsors